TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-15SN
DTS24W15-15SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-15SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W15-15SN.pdf
Availability of DTS24W15-15SN
QUANTITY
DTS24W15-15SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-15SN
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-15SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-15SN
Related LinksDTS24W, DTS24W15-15SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-15SN Details Description
Related parts for DTS24W15-15SN
CABLE HPD50 MALE-CENTRON 50 MALE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' REVERSED datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf