TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-18HD
DTS24W15-18HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-18HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W15-18HD.pdf
Availability of DTS24W15-18HD
QUANTITY
DTS24W15-18HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-18HD
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-18HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-18HD
Related LinksDTS24W, DTS24W15-18HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-18HD Details Description
Related parts for DTS24W15-18HD
IC ADC 10BIT 8CHAN HS 44-MQFP datasheet.pdf
GDT 230V 10KA datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SSR 6MM 24VDC 3A 110VAC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 65POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf