TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-19AD
DTS24W15-19AD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-19AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
DTS24W15-19AD.pdf
Availability of DTS24W15-19AD
QUANTITY
DTS24W15-19AD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-19AD
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-19AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-19AD
Related LinksDTS24W, DTS24W15-19AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-19AD Details Description
Related parts for DTS24W15-19AD
FIXED IND 220UH 73MA 21 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf