TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-19BC
DTS24W15-19BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-19BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS24W15-19BC.pdf
Availability of DTS24W15-19BC
QUANTITY
DTS24W15-19BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-19BC
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-19BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-19BC
Related LinksDTS24W, DTS24W15-19BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-19BC Details Description
Related parts for DTS24W15-19BC
PILOT LIGHT 24V INCAND RECT WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 12V 3.333A datasheet.pdf
CAP CER 15UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 60MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 700MA AXIAL datasheet.pdf