TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-19SN
DTS24W15-19SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W15-19SN.pdf
Availability of DTS24W15-19SN
QUANTITY
DTS24W15-19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-19SN
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-19SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-19SN
Related LinksDTS24W, DTS24W15-19SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-19SN Details Description
Related parts for DTS24W15-19SN
CONV DC/DC OPN FRM 1.2V OUT 125W datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 8OUT 15' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.6A 350 MOHM TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK .315"X4' datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf