TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-35HB
DTS24W15-35HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W15-35HB.pdf
Availability of DTS24W15-35HB
QUANTITY
DTS24W15-35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-35HB
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-35HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-35HB
Related LinksDTS24W, DTS24W15-35HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-35HB Details Description
Related parts for DTS24W15-35HB
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 8.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 TNCM datasheet.pdf
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMITTER UV 415NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.9A 10SON datasheet.pdf