TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-97AN
DTS24W15-97AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-97AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN
Datasheet Download
DTS24W15-97AN.pdf
Availability of DTS24W15-97AN
QUANTITY
DTS24W15-97AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-97AN
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-97AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-97AN
Related LinksDTS24W, DTS24W15-97AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-97AN Details Description
Related parts for DTS24W15-97AN
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.1A 16.9 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
IC 20BIT BUS SWITCH 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.6A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 20QFN datasheet.pdf