TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-97HD
DTS24W15-97HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-97HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W15-97HD.pdf
Availability of DTS24W15-97HD
QUANTITY
DTS24W15-97HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-97HD
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-97HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-97HD
Related LinksDTS24W, DTS24W15-97HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-97HD Details Description
Related parts for DTS24W15-97HD
DIODE SCHOTTKY RF SGL 15V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE PROFIBUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf