TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-26AC
DTS24W17-26AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-26AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS24W17-26AC.pdf
Availability of DTS24W17-26AC
QUANTITY
DTS24W17-26AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-26AC
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-26AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-26AC
Related LinksDTS24W, DTS24W17-26AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-26AC Details Description
Related parts for DTS24W17-26AC
CONV DC/DC 8W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 5MH SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 150MHZ 6CLCC datasheet.pdf