TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-26AE
DTS24W17-26AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-26AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS24W17-26AE.pdf
Availability of DTS24W17-26AE
QUANTITY
DTS24W17-26AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-26AE
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-26AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-26AE
Related LinksDTS24W, DTS24W17-26AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-26AE Details Description
Related parts for DTS24W17-26AE
BATTERY NICAD PACK 4.8V 1300MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf