TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-26HE
DTS24W17-26HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-26HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W17-26HE.pdf
Availability of DTS24W17-26HE
QUANTITY
DTS24W17-26HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-26HE
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-26HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-26HE
Related LinksDTS24W, DTS24W17-26HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-26HE Details Description
Related parts for DTS24W17-26HE
FIXED IND 180UH 350MA 2.1 OHM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 38A TO-262 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 4KHZ 12.2MM PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
9 SERR AMPLIVAR SPADE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
MOV DIN SPD REMOTE 3P 230V datasheet.pdf