TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W19-11BD
DTS24W19-11BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W19-11BD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24W19-11BD.pdf
Availability of DTS24W19-11BD
QUANTITY
DTS24W19-11BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W19-11BD
Internal Part NumberEIS-DTS24W19-11BD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W19-11BD
Related LinksDTS24W, DTS24W19-11BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W19-11BD Details Description
Related parts for DTS24W19-11BD
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/4 IN LINE VALVE datasheet.pdf
VARISTOR 545V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.2A 190 MOHM TH datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf