TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W19-11HD
DTS24W19-11HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W19-11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W19-11HD.pdf
Availability of DTS24W19-11HD
QUANTITY
DTS24W19-11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W19-11HD
Internal Part NumberEIS-DTS24W19-11HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W19-11HD
Related LinksDTS24W, DTS24W19-11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W19-11HD Details Description
Related parts for DTS24W19-11HD
RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLK BUFF 1:5 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf