TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W19-11JA
DTS24W19-11JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W19-11JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W19-11JA.pdf
Availability of DTS24W19-11JA
QUANTITY
DTS24W19-11JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W19-11JA
Internal Part NumberEIS-DTS24W19-11JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W19-11JA
Related LinksDTS24W, DTS24W19-11JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W19-11JA Details Description
Related parts for DTS24W19-11JA
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 3A 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 4POS BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf