TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W19-32JA
DTS24W19-32JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W19-32JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W19-32JA.pdf
Availability of DTS24W19-32JA
QUANTITY
DTS24W19-32JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W19-32JA
Internal Part NumberEIS-DTS24W19-32JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W19-32JA
Related LinksDTS24W, DTS24W19-32JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W19-32JA Details Description
Related parts for DTS24W19-32JA
MOSFET N-CH 200V 100A MAX247 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 40KHZ RSIP-A3 V4 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf