TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-11SB
DTS24W21-11SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W21-11SB.pdf
Availability of DTS24W21-11SB
QUANTITY
DTS24W21-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-11SB
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-11SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-11SB
Related LinksDTS24W, DTS24W21-11SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-11SB Details Description
Related parts for DTS24W21-11SB
IC VIDEO CODEC JPEG2000 121-BGA datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 250V 5.4A TO220AC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf