TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-11SE
DTS24W21-11SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-11SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W21-11SE.pdf
Availability of DTS24W21-11SE
QUANTITY
DTS24W21-11SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-11SE
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-11SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-11SE
Related LinksDTS24W, DTS24W21-11SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-11SE Details Description
Related parts for DTS24W21-11SE
IC DIFF RECEIVER HS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 6A FASTON datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 800V KBPCW datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
IC IR RCVR MOD SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM datasheet.pdf