TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-16JD
DTS24W21-16JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-16JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W21-16JD.pdf
Availability of DTS24W21-16JD
QUANTITY
DTS24W21-16JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-16JD
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-16JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-16JD
Related LinksDTS24W, DTS24W21-16JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-16JD Details Description
Related parts for DTS24W21-16JD
FILTER 3-TERM 17MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-QFN datasheet.pdf
CAP CER 16PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf