TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-35JE
DTS24W21-35JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-35JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W21-35JE.pdf
Availability of DTS24W21-35JE
QUANTITY
DTS24W21-35JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-35JE
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-35JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-35JE
Related LinksDTS24W, DTS24W21-35JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-35JE Details Description
Related parts for DTS24W21-35JE
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
IC ICELYNX-MICRO 176-LQFP datasheet.pdf
MOD PWR INLET STD FILTER 6A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf