TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-41BD
DTS24W21-41BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-41BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DTS24W21-41BD.pdf
Availability of DTS24W21-41BD
QUANTITY
DTS24W21-41BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-41BD
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-41BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-41BD
Related LinksDTS24W, DTS24W21-41BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-41BD Details Description
Related parts for DTS24W21-41BD
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20QSOP datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG-59 36" datasheet.pdf
LEAD TEST PICO HK-SQ SKT BLK 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
LAMP MAG 3 DIOPTER LED 9W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X27.6V 155W datasheet.pdf