TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-21PE-LC
DTS24W23-21PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-21PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
DTS24W23-21PE-LC.pdf
Availability of DTS24W23-21PE-LC
QUANTITY
DTS24W23-21PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-21PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-21PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-21PE-LC
Related LinksDTS24W23, DTS24W23-21PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-21PE-LC Details Description
Related parts for DTS24W23-21PE-LC
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
80MODIIHDRDRSTUNSHRD.100 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 6A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
22UF 6,3V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf
2200UF 16V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf