TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-35PB
DTS24W23-35PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W23-35PB.pdf
Availability of DTS24W23-35PB
QUANTITY
DTS24W23-35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-35PB
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-35PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-35PB
Related LinksDTS24W, DTS24W23-35PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-35PB Details Description
Related parts for DTS24W23-35PB
IC DAC 16BIT SRL-IN/VOUT 16-SSOP datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 1/4W SOT-89 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 23W datasheet.pdf
IC REG LDO 6.2V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/WH 5.3-6.5 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf