TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-53HN
DTS24W23-53HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W23-53HN.pdf
Availability of DTS24W23-53HN
QUANTITY
DTS24W23-53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-53HN
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-53HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-53HN
Related LinksDTS24W, DTS24W23-53HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-53HN Details Description
Related parts for DTS24W23-53HN
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 400MA NO 4-SOP datasheet.pdf
LED 2HI 3MM RED/GRN BICLR PC MNT datasheet.pdf
CAP FOR LED 5MM WHITE datasheet.pdf
MINIFIT JR RCPT DR 4CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 6 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SL-MSR21MM MTL 3N/C+1N/O 1XM20 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
RES 422K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf