TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-53JB
DTS24W23-53JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-53JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W23-53JB.pdf
Availability of DTS24W23-53JB
QUANTITY
DTS24W23-53JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-53JB
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-53JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-53JB
Related LinksDTS24W, DTS24W23-53JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-53JB Details Description
Related parts for DTS24W23-53JB
FERRITE CYLINDER CLAMP-ON BLACK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2413 datasheet.pdf