TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-55SB
DTS24W23-55SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W23-55SB.pdf
Availability of DTS24W23-55SB
QUANTITY
DTS24W23-55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-55SB
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-55SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-55SB
Related LinksDTS24W, DTS24W23-55SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-55SB Details Description
Related parts for DTS24W23-55SB
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A PWRFLAT6X5 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 20QSOP datasheet.pdf
IC ANLG FRNT END 56-TQFN datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
SENSOR LIGHT NAPICA 5V SMT CHIP datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
STV 2/10 ZEC M4X14 datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 348MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf