TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-19JA
DTS24W25-19JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-19JA.pdf
Availability of DTS24W25-19JA
QUANTITY
DTS24W25-19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-19JA
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-19JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-19JA
Related LinksDTS24W, DTS24W25-19JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-19JA Details Description
Related parts for DTS24W25-19JA
HOOK-UP SOLID 26AWG RED 100' datasheet.pdf
IC MOD DAA FULL-WAVE CID PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #08 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX W/PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
PNL MNT 24V RED 5MM datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf