TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-20JD
DTS24W25-20JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-20JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-20JD.pdf
Availability of DTS24W25-20JD
QUANTITY
DTS24W25-20JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-20JD
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-20JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-20JD
Related LinksDTS24W, DTS24W25-20JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-20JD Details Description
Related parts for DTS24W25-20JD
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 48-LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAC 14BIT OCT SER 14TSSOP datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR datasheet.pdf
CABLE DVI(18+1) CON 6' 28AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOD323 datasheet.pdf