TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-20SE-LC
DTS24W25-20SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-20SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT
Datasheet Download
DTS24W25-20SE-LC.pdf
Availability of DTS24W25-20SE-LC
QUANTITY
DTS24W25-20SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-20SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-20SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-20SE-LC
Related LinksDTS24W25, DTS24W25-20SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-20SE-LC Details Description
Related parts for DTS24W25-20SE-LC
CONN HEADER 2MM QUAD STR 40POS datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-TSSOP datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A I2PAK datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS TT SS 12 ASY C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf