TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-24BE
DTS24W25-24BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-24BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
DTS24W25-24BE.pdf
Availability of DTS24W25-24BE
QUANTITY
DTS24W25-24BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-24BE
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-24BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-24BE
Related LinksDTS24W, DTS24W25-24BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-24BE Details Description
Related parts for DTS24W25-24BE
TRIMMER 20K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf