TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-24SN
DTS24W25-24SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-24SN.pdf
Availability of DTS24W25-24SN
QUANTITY
DTS24W25-24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-24SN
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-24SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C