TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29HN
DTS24W25-29HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-29HN.pdf
Availability of DTS24W25-29HN
QUANTITY
DTS24W25-29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29HN
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29HN
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29HN Details Description
Related parts for DTS24W25-29HN
IDC CABLE - MPK64K/MC64F/MPK64K datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
THERMOSTAT 48.9C NO QC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 16SSOP datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf