TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29HN
DTS24W25-29HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-29HN.pdf
Availability of DTS24W25-29HN
QUANTITY
DTS24W25-29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29HN
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29HN
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29HN Details Description
Related parts for DTS24W25-29HN
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25K OHM 1% 20W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 12.5A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TM3107K010DEBA datasheet.pdf
OSC MEMS 8.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf