TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29JD
DTS24W25-29JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-29JD.pdf
Availability of DTS24W25-29JD
QUANTITY
DTS24W25-29JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29JD
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29JD
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29JD Details Description
Related parts for DTS24W25-29JD
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 510 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf