TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-43SC-LC
DTS24W25-43SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-43SC-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
DTS24W25-43SC-LC.pdf
Availability of DTS24W25-43SC-LC
QUANTITY
DTS24W25-43SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-43SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-43SC-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-43SC-LC
Related LinksDTS24W25, DTS24W25-43SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-43SC-LC Details Description
Related parts for DTS24W25-43SC-LC
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 5-PENTAWATT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf