TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-4HC
DTS24W25-4HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-4HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-4HC.pdf
Availability of DTS24W25-4HC
QUANTITY
DTS24W25-4HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-4HC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-4HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-4HC
Related LinksDTS24W, DTS24W25-4HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-4HC Details Description
Related parts for DTS24W25-4HC
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SLIDE BOLT RIGHT HAND FOR TL4019 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf