TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-61HA
DTS24W25-61HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-61HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-61HA.pdf
Availability of DTS24W25-61HA
QUANTITY
DTS24W25-61HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-61HA
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-61HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-61HA
Related LinksDTS24W, DTS24W25-61HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-61HA Details Description
Related parts for DTS24W25-61HA
OSC XO 24.576MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
AC/DC DSKTP ADPTR 5V +/-12V 39W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO277A datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf