TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-61SD
DTS24W25-61SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-61SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W25-61SD.pdf
Availability of DTS24W25-61SD
QUANTITY
DTS24W25-61SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-61SD
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-61SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-61SD
Related LinksDTS24W, DTS24W25-61SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-61SD Details Description
Related parts for DTS24W25-61SD
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL 8-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 1W 12VIN 5V DL 1KV datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
84213 M1-N SPACER datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DSUB 37 M CRIMP G50 CAD datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf