TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W9-98AC
DTS24W9-98AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W9-98AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN
Datasheet Download
DTS24W9-98AC.pdf
Availability of DTS24W9-98AC
QUANTITY
DTS24W9-98AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W9-98AC
Internal Part NumberEIS-DTS24W9-98AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W9-98AC
Related LinksDTS24W, DTS24W9-98AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W9-98AC Details Description
Related parts for DTS24W9-98AC
LED RED CLEAR 3SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP 15POS STD FOR MALE W/LANYARD datasheet.pdf