TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15HA
DTS26F15-15HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F15-15HA.pdf
Availability of DTS26F15-15HA
QUANTITY
DTS26F15-15HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15HA
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15HA
Related LinksDTS26F, DTS26F15-15HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15HA Details Description
Related parts for DTS26F15-15HA
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED CABLE DVI-D M/M 100' datasheet.pdf
TERMINATION BOARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SKT datasheet.pdf