TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15JN
DTS26F15-15JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15JN.pdf
Availability of DTS26F15-15JN
QUANTITY
DTS26F15-15JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15JN
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15JN
Related LinksDTS26F, DTS26F15-15JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15JN Details Description
Related parts for DTS26F15-15JN
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CONST I/V 28SSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS .100 DL datasheet.pdf
CONN TUBING CONNECT "Y" BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf