TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15SC-LC
DTS26F15-15SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15SC-LC.pdf
Availability of DTS26F15-15SC-LC
QUANTITY
DTS26F15-15SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15SC-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-15SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15SC-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-15SC-LC
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS DUAL BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf