TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15SC-LC
DTS26F15-15SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15SC-LC.pdf
Availability of DTS26F15-15SC-LC
QUANTITY
DTS26F15-15SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15SC-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-15SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15SC-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-15SC-LC
CONN D-SUB RCPT HD 62P SER 90 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TWEEZER POINTED VERY FINE 4.75" datasheet.pdf