TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15SC
DTS26F15-15SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15SC.pdf
Availability of DTS26F15-15SC
QUANTITY
DTS26F15-15SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15SC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15SC
Related LinksDTS26F, DTS26F15-15SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15SC Details Description
Related parts for DTS26F15-15SC
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
LABEL POLY 2"X2.25" WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 25.15MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
BRAID TINNED COPPER NO CLR 250' datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS datasheet.pdf