TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-15SC
DTS26F15-15SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-15SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-15SC.pdf
Availability of DTS26F15-15SC
QUANTITY
DTS26F15-15SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-15SC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-15SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-15SC
Related LinksDTS26F, DTS26F15-15SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-15SC Details Description
Related parts for DTS26F15-15SC
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A D2PAK datasheet.pdf
CONN HOUSING DUAL ROW 46POS .100 datasheet.pdf