TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-18PE-LC
DTS26F15-18PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-18PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
DTS26F15-18PE-LC.pdf
Availability of DTS26F15-18PE-LC
QUANTITY
DTS26F15-18PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-18PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-18PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-18PE-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-18PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-18PE-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-18PE-LC
IC DUAL 4-TO-1 SEL/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 10POS datasheet.pdf
RES 18.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 14MFP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED 4 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf