TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-18SD-LC
DTS26F15-18SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-18SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
DTS26F15-18SD-LC.pdf
Availability of DTS26F15-18SD-LC
QUANTITY
DTS26F15-18SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-18SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-18SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-18SD-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-18SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-18SD-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-18SD-LC
CONN RECPT 9POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
C/A 62.5/125 DU SC MT/RJ M40 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC617LP3E datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf