TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-19HB
DTS26F15-19HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-19HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F15-19HB.pdf
Availability of DTS26F15-19HB
QUANTITY
DTS26F15-19HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-19HB
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-19HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-19HB
Related LinksDTS26F, DTS26F15-19HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-19HB Details Description
Related parts for DTS26F15-19HB
WRENCH BOX END 5/8X11/16" 10.31" datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 8XSON datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 340NH 32A 0.88 MOHM datasheet.pdf
CONN W.FL JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf