TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-35PB-LC
DTS26F15-35PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-35PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN
Datasheet Download
DTS26F15-35PB-LC.pdf
Availability of DTS26F15-35PB-LC
QUANTITY
DTS26F15-35PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-35PB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-35PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-35PB-LC
Related LinksDTS26F15, DTS26F15-35PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-35PB-LC Details Description
Related parts for DTS26F15-35PB-LC
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.68A 136 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HDR HOUSING ASSY EP 2.5 RA 11POS datasheet.pdf