TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-35SD
DTS26F15-35SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F15-35SD.pdf
Availability of DTS26F15-35SD
QUANTITY
DTS26F15-35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-35SD
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-35SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-35SD
Related LinksDTS26F, DTS26F15-35SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-35SD Details Description
Related parts for DTS26F15-35SD
FIXED IND 220UH 110MA 5.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .178M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 40MM datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1.5KV RAD datasheet.pdf