TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-5BC
DTS26F15-5BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-5BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT
Datasheet Download
DTS26F15-5BC.pdf
Availability of DTS26F15-5BC
QUANTITY
DTS26F15-5BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-5BC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-5BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-5BC
Related LinksDTS26F, DTS26F15-5BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-5BC Details Description
Related parts for DTS26F15-5BC
SENSOR PRESS GAUGE 15" H2O 3SIP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.2V SOT89-5 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 10KV R16 NONSTND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TYPE C100 "G" 2% TOLERANCE datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
CONN HAN B HOOD COUPLR LC1 METAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf